Tybet jest szczególnym miejscem na turystycznej mapie świata. Jedni szukają w Tybecie legendarnej świętości i mistyki, inni podróżują by zobaczyć ojczyznę XIV Dalajlamy, przewodnika i guru wielu ludzi na Zachodzie. Wszyscy zderzają się w pewnym momencie z mitem Tybetu, który wprawdzie wzmógł zainteresowanie Dachem Świata, ale legł u podstaw wielu nieporozumień.

Tybet nie jest typowym kierunkiem turystycznym i wielu ludzi czuje to już podejmując decyzję o wyjeździe. Wyjazd od Tybetu to wybór polityczny, moralny, ale też typowa decyzja konsumencka, a że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z wagi swoich wyborów konsumenckich, chce też wiedzieć co wiąże się z ich podróżą do Tybetu. Co więcej chcą wiedzieć, jak podróżować świadomie, jak patrzeć żeby zobaczyć.

Dla takich osób, ale również dla wszystkich zainteresowanych Tybetem napisaliśmy przewodnik solidarnej turystyki po Tybecie – pierwszy taki przewodnik na świecie. Jako autorzy chcemy mówić o sytuacji Tybetu, o możliwej pomocy Tybetańczykom, o sposobach zaangażowania się ale i praktycznej stronie podróżowania po Tybecie. Dlatego w naszym przewodniku znajdą się informacje o miejscach, których turyści nie zobaczą, o tym, czego robić nie powinni, o tym co propaganda chińska chce przed turystami ukryć i jak zorganizować podróż, aby mądrze i odpowiedzialnie głosować swoimi pieniędzmi.

Inspiracją do napisania Przewodnika byli sami Tybetańczycy i prowadzona przez nich na Dachu Świata akcja Lhakar. Lhakar (Biała Środa) jest kampanią podejmowania prostych i praktycznych działań, które nie niosą za sobą ryzyka, są trwałe i głęboko rewolucyjne.

Tym nowatorskim projektem chcemy również otworzyć dyskusję o świadomej turystyce w Tybecie, ale i innych miejscach na świecie.

Zachęcamy do wsparcia Przewodnika!

https://mintu.me/s/tybet/ 

facebook.com/TybetSolidarny

 Stronę prowadzi

Stronę wspierają

  • 6f873f2bfda30f5072cabfdf1c26998f