Azja staje się coraz popularniejszym celem dalekich podróży. Liczba turystów z Europy i Polski, którzy tam się wybierają, lawinowo rośnie. Zainteresowaniem cieszy się jednak zaledwie kilka krajów, podczas gdy niektóre pozostają prawie całkiem niezauważone. A jest w nich co zwiedzać. Mowa o przepięknych zakątkach Azji Środkowej.
Nieodkryte perły
Tajlandia, Chiny, Indie, Wietnam, Indonezja – to według National Geographic pięć najchętniej odwiedzanych azjatyckich krajów. Dziś na plażach Tajlandii, niemal wolnych od turystów jeszcze kilka lat temu, trudno znaleźć wolne miejsce, by zrobić zdjęcie krajobrazu. Podobnie z pozostałymi państwami “turystycznej azjatyckiej piątki”. To, że to te kraje są najpopularniejszymi celami podróży po Azji, wcale nie oznacza, że są one najpiękniejsza, albo że nie warto udawać się w całkiem inne miejsca.
Wiele osób często wychodzi z założenia, że jeśli już jechać do Azji, to koniecznie gdzieś daleko – jakby kontynent ten był “bardziej azjatycki” właśnie w Chinach czy Indonezji. Tymczasem prawdziwe turystyczne perły czekają na nas sporo bliżej, bo już w centralnej Azji centralnej (nie należy tego określenia mylić z nazwą Azja Centralna, opracowaną przez UNESCO. Jest ona zdecydowanie szersze i obejmuje znacznie więcej krajów), określanej mianem Środkowej Azji. Niektórzy żartują, że to dopiero jest “koniec świata”, bo nadal nie dotarła tu coca-cola.
Skarby Azji Środkowej
Azja centralna, czyli Azja Środkowa, to obszar wyznaczony nie jako znajdujący się w centrum kontynentu, tylko uznany w oparciu o kryteria antropogeograficzne. Położony jest pomiędzy Rosją na zachodzie i północy, Chińską Republiką Ludową od strony wschodniej, a także Afganistanem i Iranem od południa. Jego granice w dużej mierze pokrywają się z granicami państw tego regionu. Jest ich pięć i wszystkie są byłymi republikami związkowymi Związku Radzieckiego. Są to: Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan. Łącznie Azja Środkowa ma powierzchnię 4 mln kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje ją ponad 65 milionów ludzi.
Zdecydowanie jest w tym regionie co zwiedzać. Jest to obszar bardzo ciekawy pod względem geograficznym, etnicznym i kulturowym. Przez jego obręb przebiegają tzw. Jedwabny Szlak i Wielki Szlak Herbaciany. Obejmuje też zarówno obszary górzyste (wysokie góry Tienszan), pustynne (m.in. Gobi i Takla Makan), jak i stepowe. Ze względu na zróżnicowanie klimatyczne i wysoki stopień endemizmu Azja Środkowa jest bogata w unikalne gatunki fauny i flory, co z pewnością jest interesujące dla wszystkich wielbicieli natury.
Wielka przygoda
Przemierzanie Azji Środkowej Jedwabnym Szlakiem może być fascynującą i niekiedy niełatwą przygodą. W rejonie tym spotkać można wiele przeszkód, a nawet niebezpieczeństw, z powodu których wyprawa taka jest idealna dla obieżyświatów i poszukiwaczy wrażeń. W każdym z krajów Azji Środkowej czekają różne atrakcje. Mogą to być ogromne równiny, które przemierzyć można rowerem wzdłuż Szosy Pamirskiej, albo po prostu stolice państw regionu, jak Duszanbe czy Biszkek, z licznymi muzeami, pomnikami i wyjątkowymi zabytkami. Tego zdecydowanie nie da się krótko opisać, jednak z pewnością planując kolejną podróż warto rozważyć Azję Środkową.