Najsłynniejsi muzycy z Azji

przez | Styczeń 15, 2019

We współczesnym muzycznym światku często można spotkać się z przekonaniem, że tylko język angielski jest przepustką do wielkiej kariery. Jednak choć w języku tym tworzą artyści najpopularniejsi na świecie, to jednak są tacy, którzy mają znacznie więcej fanów, choć tworzą w swoim rodzimym języku. To dotyczy muzyków z Azji, którzy już we własnym kraju mają często wielomilionową rzeszę słuchaczy. Oto ci najbardziej znani.

Psy

Tworząc zestawienie najbardziej znanych azjatyckich artystów nie można pominąć tego, który kilka lat temu bił rekordy odtworzeń w serwisie YouTube. Utworem “Gangham style” raper z Korei Południowej, Psy, a właściwie Park Jae-sang, podbił serca wielomilionowej – a w zasadzie miliardowej – publiki na całym świecie. Piosenka stała się prawdziwym fenomenem. Ludzie tańczyli układ z klipu dokładnie tak, jak przed laty cały świat tańczył słynną “Macarenę”.

Jako pierwszy utwór z gatunku k-pop “Gangam style” znalazł się na szczycie notowania iTunes i przez wiele tygodni dzierżył pierwsze miejsce. Obecnie, po blisko 7 latach od premiery na YouTube, ma tam ponad 3 miliardy wyświetleń. Co więcej, pod klipem nadal pojawiają się komentarze, w których fani piszą, że to właśnie od “Gangham style” zaczęła się ich przygoda z k-popem. Niektórzy z sentymentem wspominają czasy największej popularności utworu.

Choć kilka nowszych utworów Psy’a również zdobyło dużą popularność, to jednak żaden nie zyskał już takiego rozgłosu, jak singiel “Gangham style”. Mimo to Psy podjął współprace z kilkoma znanymi muzykami amerykańskimi, jak choćby Snoop Dog.

Vanessa Mae

Artystka ta co prawda nie jest obywatelką kraju azjatyckiego, jednak z pochodzenia jest Tajką. Oprócz tego, choć nie jest reprezentantką typowej muzyki rozrywkowej, to jednak na scenie muzycznej z powodzeniem istnieje od blisko trzydziestu lat. 41-letnia dziś skrzypaczka odnalazła się w połączeniu muzyki pop z muzyką klasyczną. Swoją pierwszą płytę wydała jako 12-latka i od tamtej pory, czyli od 1990 roku, w kolejnych latach wydała wiele albumów, w których przedstawiała znane klasyki – m.in. Beethovena, Vivaldiego czy Czajkowskiego. Jednak z tradycyjnie wykonywaną muzyką poważną zerwała bardzo szybko i zaczęła zaskakiwać zarówno własnym, widowiskowym stylem gry, jak i ekstrawaganckimi ubraniami. Wiele z jej utworów w latach 90. ubiegłego wieku cieszyło się ogromną rozpoznawalnością na całym świecie.

Co ciekawe, poza muzyką, Mae pasjonuje się też narciarstwem alpejskim i w tej dyscyplinie pojawiła się nawet na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Pod nazwiskiem biologicznego ojca – Vanakorn – reprezentowała tam Tajlandię. Zajęła ostatnie miejsce, a po kilku miesiącach cały występ okrył się skandalem. Skrzypaczka miała dopuścić się oszustwa, by zakwalifikować się do Soczi. Ostatecznie została oczyszczona z zarzutów.

Lang Lang

Jakoś tak to już jest, że na hasło “znany azjatycki artysta” często przyjdzie nam do głowy muzyk reprezentujący nurt poważny. Rzeczywiście, w Japonii czy Chinach muzyka klasyczna jest bardzo  popularna i – być może ze względu na tendencję do kształcenia dzieci w wielu dyscyplinach, jak gra na pianinie – wielu muzyków osiąga wysoki poziom artystyczny już w bardzo młodym wieku. Przykładem na to jest Lang Lang – chiński pianista, który naukę gry na tym instrumencie rozpoczął już jako 3-latek. Swój pierwszy konkurs wygrał dwa lata później. Dziś Lang Lang znany jest na całym świecie a na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród oraz występów z najznakomitszymi orkiestrami Europy czy Stanów Zjednoczonych. Koncertował także w Polsce. W 2010 roku rozpoczął obchody Roku Chopinowskiego występem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

To zaledwie trzech azjatyckich artystów, którzy cieszą się ogromną rozpoznawalnością na świecie. Wbrew pozorom, jest ich wielu, szczególnie w zyskującym sławę nurcie k-popu. Jednak na globalną sławę większość z nich musi jeszcze zapracować.